Praktické rady a návody

Pro začátečníky a méně zkušené rybáře ukážeme pár rad, typů a návodů na použití, podmínek záruk a další.

Lov kaprů a jiných ryb na pevný splávek

Nejčastější chycené druhy ryb na tuto montáž jsou kapři, líni, cejni, úhoři a ostatní sladkovodní ryby.

Co budete potřebovat: střední naviják (vel.10-30), prut (délka 3,00-4,00m, vrhací zátěž 10-20g), splávek (nejběžněji 1,0-5,0g), broky (prodávají se celé sady) nebo menší olůvka s dírou (dle nosnosti splávku 0,5-3,0g), gumové zarážky (3-6mm), obratlík (vel. 8-14), háček (vel. 6-12)

Na co můžete chytat: zavařené kukuřice, rohlík, brambory, pufované chleby, foukané kukuřice, měkčené petky, rousnice, žížaly...

1. Namontujte naviják na prut, pevně dotáhněte usazení navíjáku na prutu.

2. Otevřete překlapěč navijáku a vlasec protáhněte veškerými očky prutu.

3. Namontujte zarážku, navlékněte korálek, nasuňte klouzavý (tzv."angličák", hloubku regulujete posunutím zarážky nad splávkem) nebo pevný splávek (hloubku nástrahy regulujete posunováním splávku).

4. Podle nosnosti splávku (čím větší nosnost tím dále dohodíte) sevřete olověné broky nebo navlékněte kulaté olůvka s otvorem či olivku.

5. Použije-li se kulatá zátěž s otvorem či olivky, musí se k ochraně uzlu na obratlíku umístnit další zarážka.

6. Obratlík (popř. s karabinkou pro rychlou výměnu návazce) používejte střední velikosti.

7. Připevněte i návazec s háčkem. Délku návazce (u delších návazců nebo do proudu můžete přidat nad háček i několik broků) volte dle potřeby a jeho pevnost by měla být vždy menší než pevnost hlavního vlasce.

8. Přezkoušejte pevnost všech uzlů montáže.

9. Vyváženost montáže poznáte po nahození. Anténka splávku má spolehlivě signalizovat záběr. Čím lépe vyvážíte a použijete jemný splávek tím více záběrů nepromeškáte. Pozor některé ryby berou velmi opatrně a záběr je velmi málo znát. Někdy může záběr signalizovat i vynoření splávku.

Lov kaprů a jiných ryb na klouzavý splávek

 

Lov kaprů a jiných ryb na položenou

Nejčastější chycené druhy ryb na tuto montáž jsou kapři, líni, cejni, candáti, úhoři a ostatní sladkovodní ryby.

Co budete potřebovat: střední naviják (vel.30-50), prut (délka 3,00-3,90m, vrhací zátěž 40-80g), zátěže nebo krmítka (velikost 20-60g dle pevnosti prutu a délky náhozu), gumové zarážky (vel. 3-6mm), obratlík s karabinkou (vel. 6-12), háček (vel. 4-1/0)

Na co můžete chytat: zavařené kukuřice, rohlíkoivé boilies, brambory, pufované chleby, foukané kukuřice, měkčené petky, rousnice, žížaly, boilies, pelety...

1. Namontujte naviják na prut, pevně dotáhněte usazení navíjáku na prutu.

2. Otevřete překlapěč navijáku a vlasec protáhněte veškerými očky prutu.

3. Navlečta na vlasec klouzavé závaží (krmítko, jezdce s karabinkou na výměny zátěž a pod.)

4. Navlékněte korálek a použijte zarážku (gumičku, gumový korálek, obratlík apod.) Obratlík (popř. s karabinkou pro rychlou výměnu návazce) používejte střední velikosti.

5. Připevněte i návazec s háčkem. Délku návazce volte dle potřeby (převážně 20-30cm) a jeho pevnost by měla být vždy menší než pevnost hlavního vlasce. Velmi často se na návazce používá pletená šňůra (průměr 0,08-0,15mm), je měkčí než vlasec.

6. Přezkoušejte pevnost všech uzlů montáže.

 

 

Lov štik a sumců

Nejčastější chycené druhy ryb na tuto montáž jsou štiky, candáti a sumci.

Co budete potřebovat: větší naviják nebo multiplikátor (vel.50-70), prut (délka 2,40-3,00m, vrhací zátěž 80-150g), splávky-kačeny (20-150g), zátěže (velikost 20-150g dle pevnosti prutu a délky náhozu), gumové zarážky (vel. 5-9mm), obratlík s karabinkou (vel. 2-6), háček (vel. 1-5/0)

Na co můžete chytat: rousnice, žížaly, nástražní rybičky...

1. Namontujte naviják na prut, pevně dotáhněte usazení navíjáku na prutu.

2. Otevřete překlapěč navijáku a vlasec protáhněte veškerými očky prutu.

3. Navlečta na vlasec klouzavý splávek (převážně 20-100g)

4. Navlékněte korálek a zátěž, která stačí na dovážení splávku a namontujte druhou zarážku (gumičku, gumový korálek, obratlík apod.) Obratlík (popř. s karabinkou pro rychlou výměnu návazce) používejte větší velikosti.

5. Připevněte i nejlépe ocelový návazec s háčkem (dvojáčkem nebo trojháčkem). Délku návazce volte dle potřeby (převážně 30-50cm) velmi často se na návazce používá pletená šňůra (průměr 0,20-0,80mm).

6. Přezkoušejte pevnost všech uzlů montáže a nastavte brzdu navijáku.

 

 

Lov na přívlač

Nejčastější chycené druhy ryb na tuto montáž jsou okouni, štiky, candáti, boleni a sumci.

Co budete potřebovat: střední naviják (vel.10-30), prut (délka 2,10-3,00m, vrhací zátěž 10-40g), třpytky, jigi nebo wobblery (velikost dle cílené ryby), obratlík s karabinkou (vel. 6-12), lanko nebo speciální šňůru na dravce (délka 20-30cm)

Na co můžete chytat: rousnice, žížaly, nástražní rybyčky...

1. Namontujte naviják na prut, pevně dotáhněte usazení navíjáku na prutu.

2. Otevřete překlapěč navijáku a vlasec protáhněte veškerými očky prutu.

3. Navažte obratlík (popř. s karabinkou pro rychlou výměnu ocelového návazce).

4. Na volném konci ocelového návazce je převážně karabinka do které upevňujete třpytku nebo jinou vlečnou nástrahu.

5. Přezkoušejte pevnost všech uzlů montáže a nastavte brzdu navijáku.

6. Nástrahu přitahujte pomalu, její chod si vyzkoušejte na kraji v malé hloubce.

 

 

 

 

Několik základních uzlů

Všichni rybáři by se měli naučit vázat základní spolehlivé uzly. Na montáži u prutu totiž budou vždy nejméně dva uzly (jeden uzel bude připojovat vlasec k navijáku a ten druhý bude spojovat háček s nástrahou) a každý uzel je potencionálním slabým místem. Před zatažením uzlu jej navlhčete vodou, abyste v něm zmenšili tření, které může poškodit vlasec. Volné konečky vlasce kolem uzlu zastříhněte (no kuřáci používají i cigaretu na zatevení), aby se nezachytával v očkách prutu.

Navazování háčku (karabinky) s očkem

1. Prostrčte volný konec vlasce očkem.Můžete i dvakrát.

 

2. Volný konec otočte zpět a podstrčte jej pod vlasec.

 

3. Otočte voný konec kolem vlasce a vytvořte tak smyčku. Pokračujte v otáčením volného konce vlasce a vytvořte tak asi čtyři otočky.

 

4. Volný konec vra'tte zpět k očku a prostčte jej mezi první otočkou vlasce. pro větší vevnost můžete protáhnout i velkým očkem.

 

5. Uzel pevně zatáhněte a zastříhněte konec.

 

 

Uzel pro navazování háčku s lopatkou

1. Na konci vlasce vytvořte úzkou kličku a přiložte ji těsně k raménku háčku. Volný konec otočte kolem raménka háčku i kolem vlasce.

2. Volným koncem vkasce udělejte asi šest otoček a pak jej prostčte skrz smyčku ležící na raménku háčku.

3. Pečlivě zatáhněte pevný uzel a zastříhněte konec vlasce.

 

 

 

Domhof uzel pro navazování háčku s očkem

1. Provlečte vlasec skrz očko háčku a vytvořte velkou smyčku podél raménka háčku.

2.Volný konec otočte několikrát kolem háčku a horní část smyčky, čímž je svážete dohromady. Volný konec pak provlečte skrz smyčku a pevně utáhněte

 

Uzel pro navazování vlasce na cívku navijáku

Jednoduchý uzel je nejúčinnějším způsobem, jak navázat vlasec na cívku navijáku.

 

 

 

Uzel pro navazování obratlíků

1. Pro navazování obratlíků udělejte na konci vlasce úzkou smyčku a provlačte ji očkem obratlíku.

2. Na této dvojité části uvažte jednoduchý uzel.

 

3. Prostčte obratlík či háček kdvojitým koncem smyčky.

 

 

4. Uzel utáhněte a zastřihněte konec.

 

 

 

 

Uzly pro vytvoření smyčky

1.Zdvojte konec vlasce jeho přeložením.

 

 

2. Uvažte přeloženou smyčku zdvojenou částí vlasce.

 

 

3. Prostrčte znovu zdvojený konec smyčkou.

 

 

4. Uzel utáhněte a zastříhněte konec.

 

 

Návody na použití rybářského navijáku

Všeobecné informace: Pro každý druh rybolovu lze zakoupit naviják odpovídajících vlastností k danému druhu lovu, a tak si zajistit splnění požadovaných a očekávaných funkcí. Důležitý je nejen výběr správného typu, ale i zvolení vhodné velikosti. Každá řada navijáků je vyráběná v několika velikostech, odstupňovaných podle druhu ryb, k jejichž lovu jsou určeny.

Návod k užívání:

1. Upevnění na rybářský prut proveďte tak, že naviják zasunete do držáku rukojeti prutu a s citem dotáhněte. Držení musí být pevné, naviják se nesmí v držáku volně pohybovat.

2. Navíjení vlasce proveďte tak, že vlasec protáhnete očky prutu a upevníte do cívky navijáku při odklopeném oblouku překlapěče a pak oblouk překlapěče vrátíte do původní polohy. Pak za mírného pnutí vlasce otáčejte kličkou a navíjejte vlasec na cívku až do jejího potřebného naplnění. Cívku nikdy nepřeplňujte, aby vlasec při nahazování z cívky nevylétával v chomáčích. U muškařských navijáků zpravidla musíte nejprve vyjmout cívku z korpusu, poté protáhněte podkladní šňůru vodícím očkem v korpusu, upevněte ji na cívku, cívku opět umístěte do korpusu a kličkou za mírného pnutí naviňte rovnoměrně vlasec a posléze i muškařskou šňůru, kterou za konec vlasce upevníte. U multiplikátoru protáhnete šňůru očkem řadiče, nebo mezi předními spojovacími příčkami u typu bez řadiče, upevníte vlasec na cívku a kličkou navinete za mírného tahu.

3. Při nahazování smekacím navijákem nejprve odklopte oblouk překlápěče, vlasec přidržujte prstem. Po nahození a současném uvolnění vlasce počkejte až nástraha dopadne do vody. Pak vraťte oblouk překlápěče do původní polohy rukou nebo otočením kličky navijáku. U navijáku opatřených pákovým systémem, který zároveň odklápí překlapěč a přidržujte vlasec, se provádí obsluha páky jedním prstem. S tímto mechanizmem pracujte citlivě bez užití síly. Před nahazováním muškařským navijákem si prostudujte odbornou literaturu, protože správný postup nelze stručně popsat, i když se jedná o prosté vytahování šňůry z cívky. Nahazování multiplikátorem je možné spolehlivě provádět jen typem vrhacím. Provádí se tak, že uvolníte palcem pojistku cívky, stejným palcem cívku přidržíte, provedete švih prutem za současného uvolnění cívky a po dopadu nástrahy pojistku opět vrátíte do původní polohy otočením kličky. Lze použít i jinou techniku a uvolňovat pojistku cívky palcem až v okamžiku hodu.

4. Brzdu cívky nastavte úměrně k lovené rybě a síle vlasce. Nikdy ji však neutahujte naplno. Přiměřeně nastavená brzda pomáhá zdolávat rybu a zároveň chrání pře poškozením vlasec, naviják i prut.

5. Po ukončení rybolovu naviják osušte a zbavte ho nečistot. Brzdu cívky zcela povolte a kličku navijáku sklopte. Je nutné chránit oblouk překlapěče před deformací, následkem deformace může dojít k jeho špatné činnosti. Naviják chraňte před nárazy a nečistotou.

UPOZORNĚNÍ: Rybářský naviják je již z výroby promazán odpovídajícím tukem, není proto přípustné cokoliv na navijáku otevírat, opravovat či upravovat v záruční době. Zásahy může provádět pouze záruční servis. Odborný servis doporučujeme i pro případné pozáruční opravy a údržbu.

Záruční podmínky

1. Při závadě v záruční době se obraťte na svého obchodníka u kterého jste zboží zakoupili nebo se popředchozí domluvě můžete obrátit na přímo na autorizovaný servis, který je uveden v příbalovém letáku. Zboží, které reklamujete do 30 dnů od zakoupení, dodávejte včetně originálního obalu.

2. Záruka se vztahuje na závady způsobené vadou materiálu nebo chybným zpracováním výrobku.

3. Jakékoliv úpravy a opravy může provádět jen autorizovaný servis. V opačném případě dojde ke ztrátě záruky.

4. Pro záruční opravu je nutné předložit výrobek vyčištěný a v originálním obale, znečištěný výrobek může opravna odmítnout, přijmout do opravy.

Závady navijáku, na které se záruka nevztahuje:

1. Běžné opotřebení navijáku.

2. Mechanické poškození překlapěče, kličky, cívky a osy navijáku.

3. Poškození matice brzdy silným utažením nebo u navijáku se zadní brzdou též silným povolením.

4. Poškození funkce navijáku nečistotami jako je písek, bahno atd.

5. Mechanické poškození laku.

6. Výrobce, dovozce ani prodejce neodpovídá za závady způsobené nedodržením pokynů k používání, nesprávnou nebo nešetrnou manipulací. O uznání či neuznání reklamace v záruční době rozhoduje technik naší společnosti.

Návod na použití rybářských prutů

Všeobecné informace: Rybářský prut, který se Vám dostal do rukou, ať již dělený nebo teleskopický, je vyroben na základě nejnovějších poznatků vědy a s použitím kvalitních materiálů, které dávají prutům výjimečné vlastnosti a umožňují dosáhnout při lovu ryb vynikajících výsledků. Tyto materiály, epoxidové pryskyřice, skelná vlákna, Hi-Tech Karbon a kevlarové vlákno ve vhodných vzájemných kombinacích umožňují vyrobit pruty určené pro všechny druhy rybolovných technik a k lovu všech druhu ryb. Vyznačují se nízkou hmotností a velkou pevností, umožňující snadnou manipulaci. Konstrukce prutů je taková, aby akce odpovídala požadavkům na prut kladených v závislosti na druhu ryby, kterou s konkrétním prutem lovíme, umožňují dobrý kontakt s rybou od záseku až po vylovení. Dobrému výkonu prutů pomáhá i vhodný materiál a odpovídající konstrukce rukojeti, podstatně se na kvalitě podílí i výběr vhodné velikosti a množství vodících oček, rovněž vyráběných ze špičkových materiálů, keramiky, siliconcarbidu a dalších.

Návod k užívání:

1. Teleskopické pruty rozkládejte zásadně postupně od špičky k rukojeti tak, aby jednotlivé díly v sobě pevně držely. Nepoužívejte však násilí a nikdy prut nerozkládejte prudkým vysunutím všech dílu naráz, může tím dojít k zaseknutí některých dílů ve spojích a následně k poškození prutu při jeho skládání. Při skládání prutu zasuňte jednotlivé díly postupně od nejsilnějšího ke špičce – jejich uvolnění proveďte mírným pootočením a držením dílů za jejich stěny, neopírejte se prsty o očka, aby nedošlo k jejich poškození. Skládání prutu násilím nebo údery spodního dílů o zem může vést k jeho poškození.

2. Před složením dělených prutů zkontrolujte, zda jsou spojky čisté. Spojky promazávejte grafitovou vazelínou. Prut skládejte výhradně protočením dílů nad a pod spojkou – nenamáhejte očka.

3. Při rybolovu používejte pouze předepsanou zátěž (nutno počítat i s váhou nástrahy a návnady), aby nedošlo k neúměrnému přetížení prutu. Přetížení může způsobit i prudký zásek, uvíznutí a nevhodně nastavená brzda navijáku (správné seřízení má vliv na využití všech vlastnosti prutu).

4. Nepoužívejte pruty pro jinou rybolovnou techniku, než pro jakou jsou určeny výrobcem, které odpovídá jejich konstrukce, délka, tvrdost a akce.

5. Po skončení rybolovu prut řádně očistěte a osušte. Při přepravě chraňte prut před prudkými nárazy a deformaci vhodným obalem.

6. Na prutu neprovádějte žádné úpravy, můžete změnit jejich vlastnosti, a tím ohrozit správnou funkci. To může mít za následek jejich poškození i při relativně šetrném zacházení.

7. Mějte na paměti, že prut je vlhký i zevnitř, proto jej ještě týž den rozložte, odšroubujte koncovku prutu a znovu otevřete, jinak dojde ke zpuchření laku a na toto se nevztahuje záruka.

8. Na každém prutu je uvedena maximální vrhací zátěž (vrhací zátěž znamená součet všech zátěží navázaných na vlasci včetně krmení). Při rybolovu používejte vrhací zátěž, která odpovídá 80% maximální vrhací zátěže uvedené na prutu, a toto způsobuje zlomení prutu. Přetížení a následné zlomení může způsobit též i nepřiměřený prudký zásek, uvíznutí, nevhodně nastavená brzda navijáku, šokový návazec či neodborně prováděná rybolovná technika.

9. Pečlivým zacházením a správnou údržbou prutu prodlužujete mnohonásobně jeho životnost.

10. Rybu vylovujte zásadně podběrákem (velký úlovek rybářským hákem).

UPOZORNĚNÍ: Karbonové (grafitové) pruty jsou vodivé a proto je nepoužívejte za bouřky nebo v blízkosti elektrického vedení. Jsou označeny varovným štítkem již od výrobce. Nešetrným zacházením s pruty zejména z materiálu Karbon (náraz pláště prutu o hranu, odření a podobně) dochází k narušení blanku a eventuálně k následnému zlomení prutu při rybolovu.

Záruční podmínky:

1. Při závadě v záruční době se obraťte na svého obchodníka u kterého jste zboží zakoupili. Zboží, které reklamujete do 30 dnů od zakoupení, dodávejte včetně originálního obalu.

2. Záruka se vztahuje na závady způsobené vadou materiálu nebo chybným zpracováním výrobku.

3. Jakékoliv úpravy a opravy může provádět jen autorizovaný servis. V opačném případě dojde ke ztrátě záruky.

4. Pro záruční opravu je nutné předložit výrobek vyčištěný a v originálním obale, znečištěný výrobek může opravna odmítnou, přijmout do opravy.

Závady prutů, na které se záruka nevztahuje:

1. Běžné opotřebení prutu.

2. Zpuchření laku.

3. Mechanické poškození oček (vyštípnutí, vylomení, utržení očka).

4. Jakékoliv mechanické poškození držáku navijáku, koncovky prutu.

5. Zlomení prutu při nesprávném zacházení (viz návod k používání).

6. Zlomení prutu ve spojení děleného prutu z důvodu neodborného nasazení dílů.

7. Výrobce, dovozce ani prodejce neodpovídá za závady způsobené nedodržením pokynů k používání, nesprávnou nebo nešetrnou manipulací. O uznání či neuznání reklamace v záruční době rozhoduje technik naší společnosti.

Návod na použití rybářských stoliček, křesel a lehátek

Všeobecné informace: Rybářské stoličky, křesla a lehátka se vyznačují převážně  nízkou hmotností a dostatečnou pevností, umožňující snadnou manipulaci. Konstrukce je taková, aby akce odpovídala požadavkům na snadnou manipulaci a skladnost. Tyto vlastnosti však mají za následek omezené možnosti nosnosti, kterou je vždy nutné dodržovat. Nezapomínejte, že při prudkém pohybu se může i několikánásobně zvýšit tlak na tuto konstrukci. Přetížení může způsobit i prudký pohyb!

Návod k použití:

1. Stoličky, křesla a lehátka jsou orčeny pro dočasné použití a zatížení, které odpovídá jejich konstrukci.

2. Po skončení rybolovu výrobek řádně očistěte a osušte. Při přepravě chraňte zboží před prudkými nárazy a deformaci vhodným obalem.

3. Na zboží neprovádějte žádné úpravy, můžete změnit jejich vlastnosti, a tím ohrozit správnou funkci. To může mít za následek jejich poškození i při relativně šetrném zacházení.

4. Mějte na paměti, že toto zboží se používá ve vlhkém prostředí, proto jej ještě týž den po použití rozložte, osušte a očištěte případné klouby a spoje, jinak dojde ke zpuchření laku, poškození potahu, korozi šroubů a na toto se nevztahuje záruka.

5. U každého popisu je uvedena maximální zátěž. Doporučujeme však maximální zátěž do 75% uvedené zátěže pro prodloužení životnosti materiálů. Přetížení a následné ohnutí konstrukce, poškození kloubů nebo látek může způsobit též i nepřiměřený prudký pohyb, nevhodně nastavení úhlu sklonu opěradla, nedotažení kloubů a spojů.

6. Pečlivým zacházením a správnou údržbou prodlužujete mnohonásobně životnost.

Záruční podmínky:

1. Zboží, které reklamujete do 30 dnů od zakoupení, dodávejte včetně originálního obalu.

2. Záruka se vztahuje na závady způsobené vadou materiálu nebo chybným zpracováním výrobku.

3. Jakékoliv úpravy a opravy může provádět jen autorizovaný servis. V opačném případě dojde ke ztrátě záruky.

4. Pro záruční opravu je nutné předložit výrobek vyčištěný a v originálním obale, znečištěný výrobek může opravna odmítnou, př

Free-eshop
TOPlist